Telefon zadzwonił niespodziewanie

2531 mil marskich czyli majtek na katamaranie. Cz.I

Po pierwsze, rzadko do siebie dzwonimy, po drugie – nie o tej porze. A była godz. 10:00 w czwartek – dzień targowy.
Usłyszałem w słuchawce pytanie – czy popłyniesz w rejs? Wrócimy na święta.
- Kiedy mam dać odpowiedź?
- Teraz. W niedzielę odlatujemy.
Po minucie myślenia z prędkością światła, odparłem, że przecież rok temu mówiłem, że nie znam angielskiego. W odpowiedzi usłyszałem, że w tym roku nie jest to niezbędne.


Już nie było wyjścia – zgodziłem się na wspólny rejs.
Dwa dni, które postanowiły mnie oddzielić od wyjazdu, spędziłem na kompletowaniu odpowiedniego ekwipunku. Agatka ze Sport-Trek bardzo mi w tym pomogła. Już w sobotę w południe wystartowałem koleją do Wrocławia aby w niedzielę, skoro świt, przenieść się na lotnisko. Z walizkami i torbami, które przeważyliśmy i przepakowaliśmy ze Zbyszkiem poprzedniego dnia wieczorem, przebrnęliśmy przez wszystkie odprawy i z ulgą usiedliśmy w różnych miejscach przedziału pasażerskiego.
O 5:40 wystartowaliśmy i po około 75 minutach wylądowaliśmy na lotnisku Luton w Londynie. Po czterech godzinach kolejny start i przed godz. 15:00 wylądowaliśmy w Nantes. Tramwajem pojechaliśmy na dworzec kolejowy po to, aby dokonał się trzeci, ostatni etap podróży. Tym razem mniej niż godzinę, ale za to pociągiem.
Wysiedliśmy na końcowej stacji – Les Sables-d’Oolonne. Ładnie, czysto, spokojnie i ciepło. Kwitnące kwiaty informowały, że słońce bardziej skutecznie operowało tu niż w Polsce. A do hotelu, w którym mieliśmy nocować tylko 100 metrów.
Przed hotelem czekał już na nas Michał, trzeci załogant. Michał przyjechał z Paryża parę godzin przed nami, ale gospodarz nie udostępnił mu pokoju. W związku z tym Michał samotnie zwiedził port, marinę i tereny przyległe.
Hotelik był zadbany, posiadał windę – co było ważne, gdyż z naszymi bagażami dotarliśmy na drugie piętro. Kapitan zajął pojedyncze łóżko a ja z Michałem podzieliliśmy się drugim łożem – szerokim, wygodnym z jedną kołdrą.
Restauracja w hotelu była nieczynna i kolację zjedliśmy w pobliskiej pizzerii.
Rano mieliśmy lepiej, gdyż działała już hotelowa restauracja. Smaczne, francuskie śniadanie bez serów i wędlin celebrowaliśmy przez około godzinę.
W marinie, gdzie dotarliśmy z naszymi bagażami, okazało się, że nasz nowy katamaran LAGOON 39 jest wyciągnięty z wody a widoczni przy nim pracownicy uszczelniają odpływ zużytej wody poniżej linii wodnej. Tę nieszczelność zaobserwowano po kilku dniach od zwodowania jachtu. W takiej sytuacji nie mogliśmy oczywiście wejść na jacht a tym bardziej dokonać odbioru i odpłynąć. To pierwsze opóźnienie – kilkugodzinne, bo masa uszczelniająca musi „związać”. Czekając na możliwość wniesienia przynajmniej naszych bagaży na pokład obserwowaliśmy ruch w porcie. Jedne jachty przypływały, inne odpływały. Robotnicy montowali pomost pontonowy. Dźwig do przewożenia jachtów co jakiś czas transportował jacht przeznaczony do remontu lub wodował inny, który już przeszedł swój serwis.
Po raz pierwszy w życiu zobaczyłem, że poziom wody pomiędzy przypływem a odpływem może wynosić nawet 4-5 m. To doskonale widać na zdjęciach gdy dalby są odsłonięte podczas odpływu i zakryte przy przypływie. Słyszałem, że w pewnym miejscu Ameryki Pn. ta różnica wynosi nawet 14 m.
W końcu pozwolono nam wnieść na pokład nasze bagaże. Byliśmy wolni. Mogliśmy oddalić się od katamaranu bardziej niż pozwalał na to kontakt wzrokowy. Odwiedziliśmy sklep żeglarski, kupiliśmy butlę z gazem, rozpoznawaliśmy, gdzie jest większy market nadający się na tańsze zakupy prowiantu, który odwiedzimy, gdy tylko jacht będzie na wodzie.
Wkrótce nadeszła ta chwila, więc poszliśmy do najbliższego marketu. Zapełniliśmy zakupami dwa wózki. 12 „piątek” wody, chleby, makarony, sosy, gotowe drugie dania, owoce i warzywa. Uff, a jeszcze trudniej było pchać wózki z tymi zakupami. Po dotarciu do portu zauważyliśmy, że Jach przycumowano po przeciwnej stronie portu i transport zakupów musiał odbywać się dłużej.
Będąc już na pokładzie, pootwieraliśmy wszystkie okna, drzwi, włączyliśmy wszystkie wentylatory aby pozbywać się chemicznego odoru, który ulatniał się „pachnącego” nowością jachtu.
W mesie pojawiły się pierwsze kawy i herbaty, potem kolacja. Michał podjął się zadań kuka a ja obiecałem po nim sprzątać. A kapitan? Wiadomo, dba o bezpieczeństwo załogi i jednostki pływającej również.
Gdy nadeszła noc każdy w swojej kajucie ułożył się do snu a chociaż było zimno, to bielizna termiczna śpiwory i inne tego typu gadżety, pozwoliły ją przetrwać w dobrym komforcie.
Następnego dnia, po śniadaniu i obiedzie na katamaranie, po odebraniu spóźnionej przesyłki z Chorwacji zawierającej kamizelki, bandery, tratwę ratunkową i innych tego typu drobiazgach, po zasztauowaniu wszystkiego, co na pokładzie się znalazło o godzinie 15:10 kapitan uruchomił silniki i odbiliśmy od kei.
Tym samym rozpoczęliśmy rejs.
Les Sables-d’Oolonne jest miejscowością wypoczynkową. Latem pojawiają się tutaj tłumy turystów i wczasowiczów. Ale prawdziwy najazd ma miejsce raz na dwa lata, gdy odbywa się start do cyklicznej, mającą wieloletnią tradycję imprezy – VENDEE GLOBE. Jest to wyścig samotników dookoła Ziemi bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. Zwycięstwo w tym roku (2017-01-19 o godz. 16:38 ) przypadło Francuzowi (zawodnikami są przede wszystkim Francuzi) po 74 dniach, 2 godzinach, 18 minutach i 40 sekundach. Inne źródło podało - 74 dni 3 godziny 35 minut i 46 sekund. Niewielka różnica  Wielkie brawa.
Średnia prędkość wyniosła 13,8 W (węzła). Najdłuższy dobowy przebieg to 536,81Mm co daje przeciętną prędkość 23,36Mm.
Dla porównania nasz katamaran „szedł” przeciętnie 6Mm a dobowy przebieg to 195Mm. Jest różnica? 
Parę dni temu, 13 maja, odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom.
Jest też polski akcent w tej imprezie. Uczestnikiem wyścigu w 2012 roku był jako pierwszy Polak, żeglarz Zbigniew Gutkowski (Gutek). Niestety, skiper po 12 dniach podjął decyzję o wycofaniu się z wyścigu z powodu trwałej awarii autopilota.

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.