Jubileusz 100 - lecia urodzin mieszkańca Mszczonowa

Jubileusz_100_-_lecia_urodzin_mieszkaca_MszczonowaW dniu 25 stycznia 2014 miała miejsce niezwykła, pełna wzruszeń uroczystość, związana z setną rocznicą urodzin Pana Eugeniusza Jana Zajączkowskiego. Odbyła się ona w Sali Ślubów mszczonowskiego ratusza.

Uczestniczyli w niej krewni i znajomi Jubilata, a także: burmistrz Mszczonowa - Józef Grzegorz Kurek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego - Barbara Kłopotowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Barbara Ciszewska, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno - Rentowych - 5 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych III Oddziału Warszawa - Hanna Helbich, dowódca Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej w Mszczonowie - Sławomir Wojtczak oraz Piotr Dymecki - redaktor Merkuriusza Mszczonowskiego, a zarazem wiceprezes Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego.

Pan Eugeniusz Jan Zajączkowski urodził się 26 stycznia 1914 r. w Wilczorudzie pow. grójecki, województwo mazowieckie - jako najmłodszy z trójki dzieci Jana i Bronisławy z Wiśniewskich, małżonków Zajączkowskich. Związek małżeński zawarł dnia. 02.02.1941 r. w kościele parafialnym w Mszczonowie z Kazimierą Radkiewicz. Decyzja o ślubie zapadła po roku znajomości. Wybrankę swego serca Pan Eugeniusz  poznał w kościele. Po zawarciu związku małżeńskiego nowożeńcy zamieszkali przy ul. Tarczyńskiej w Mszczonowie. To był ich adres przez  kolejnych siedemdziesiąt  lat zgodnego życia małżeńskiego. Wychowali syna i doczekali się dwójki wnuków.
Po stracie śmierci żony, gdy zdrowie zaczynało podupadać, Pan Eugeniusz przeniósł się do syna, zamieszkałego w podwarszawskim Brwinowie. Jednak od strony formalnej nadal pozostaje mieszkańcem Mszczonowa.

Z przekazu rodzinnego wynika,  iż od najmłodszych lat Pan Eugeniusz Zajączkowski charakteryzował się niebywałym spokojem. Szkołę Podstawową ukończył w Mszczonowie. Służbę wojskową w 32 Dywizjonie Artylerii Lekkiej w Rembertowie. Po odbyciu dwuletniej służby m.in. jako telefonista, zwolniony wiosną 1939 roku, powrócił w wojskowe szeregi już kilka miesięcy później, w momencie wybuchu II wojny światowej. Uzyskał przydział do Artylerii Ciężkiej  w Płocku, z którą bronił oblężonej Warszawy. Z tym oddziałem podczas przemarszu z Płocka do stolicy, w okolicach Garwolina,  został ranny w walce z Niemcami. Wroga kula  niefortunnie trafiła go w obie ręce. Po krótkiej rekonwalescencji  i zszyciu w szpitalu polowym, myśląc, że najgorsze ma już za sobą, próbował dostać się do domu.

Droga powrotna była bardzo ciężka. Został zatrzymany przez Niemców. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności udało mu się jednak dotrzeć  do rodzinnego Mszczonowa. Tu dzięki staraniom miejscowego lekarza  Bobycha odzyskał zdrowie. Później pracował jako cieśla. Stawiał domy. W swoim owocnym  życiu zawodowym realizował się  także jako konserwator zabytków. Odbudowywał m.in.: Pałac w Radziejowicach, Pałac w Wilanowie oraz zabytkowe budynki w Łodzi. To dzięki jego pracy powstał odcinek drogi łączący Sochaczew z Błoniem.

Eugeniusz Jan Zajączkowski - ojciec Krzysztofa, teść Marzeny, dziadek Anety i Karola, całe swoje życie związał z Mszczonowem, który wielokrotnie serdecznie wspomina.

Pytany o receptę na długowieczność z uśmiechem odpowiada, że trzeba być uczciwym i modlić się… Sam realizuje to każdego dnia. Dodaje, że w swoim życiu mało używał alkoholu i nigdy nie palił papierosów. Wciąż ma dużą chęć do pracy i pragnienie budowania. Bez względu na wiek nadał najlepiej czuje się mogąc pracować w ogrodzie. Choć wie, że ma sto lat zupełnie tego nie czuje. Jest zadowolony, ze swojego życia i niczego by w nim nie zmienił.

Goście przybyli na uroczystość do Sali Ślubów mszczonowskiego Ratusza  kolejno składali Jubilatowi  życzenia  podkreślając, iż Setne Urodziny to piękna, skłaniająca do zadumy i naprawdę rzadko spotykana rocznica. Dla Pana Eugeniusza gong czasu odmierzył cały wiek. Każdy jego dzień był wypełniony  radościami, troskami, a także pracą i poświęceniem dla dobra bliskich. Owocem dobrego życia Szacownego Jubilata jest  wspaniała  rodzina, która otacza go codzienną, czułą , troskliwą opieką.

Burmistrz Mszczonowa osobiście wręczył Dostojnemu Jubilatowi - upominek, kwiaty, a także list gratulacyjny od władz miasta, z wyrazami uznania i szacunku oraz  z życzeniami kolejnych lat w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno Rentowych-5 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych III Oddział  Warszawa przekazała  kwiaty  oraz list gratulacyjny, z informacją o przyznaniu honorowego świadczenia.

Na koniec uroczystości wzniesiono toast tradycyjną lampką szampana i chóralnie odśpiewano „200 lat”. Nie zabrakło też oczywiście pamiątkowych fotografii, które zamieszczamy dla naszych łamach.

Dostojnemu Jubilatowi życzymy natomiast jeszcze raz zdrowia, dalszych szczęśliwych lat  w gronie i otoczeniu najbliższych sercu osób.

Barbara Kłopotowska

Kierownik USC

 

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.