Wspomnienia żołnierza 84 pułku piechoty

Pan_Jzef_GowackiStowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty nawiązało kontakt z jednym z ostatnich żyjących żołnierzy 84 pułku piechoty. Tą osobą jest Pan major Józef Głowacki, który ma obecnie 99 lata i mieszka w Piotrkowie Trybunalskim.

Swoją służbę w wojsku rozpoczął w marcu 1938 roku, gdy został powołany w szeregi 30 Dywizji Piechoty stacjonującej na Polesiu. Rok później w tym samym miesiącu 23 marca 1939 roku pułk, jak i cała dywizja, w której służył Pan Józef została postawiona w stan pogotowia na wypadek wojny.  W trakcie mobilizacji (cichej kartkowej) pułk, w którym służył Pan Józef miał, zmobilizować 4 batalion piechoty. W trakcie tworzenia nowego batalionu, Józef Głowacki w stopniu kaprala został oddelegowany do świeżo powstającego plutonu łączności, jako dowódca patrolu telefonicznego. Jak wspomina kombatant już po 36 godzinach mobilizacji pierwsze oddziały z 30 Dywizji Piechoty zaczęły odjeżdżać na zachód.

Podczas odwiedzin w trakcie wywiadu z kombatantem został nagrany film, dokumentujący wspomnienia bohatera, w których uczestniczył. W trakcie wywiadu kombatant wspominał: Dnia 23 marca 1939 roku, gdy wróciliśmy z ćwiczeń został ogłoszony alarm, nie wiedzieliśmy, co się dzieje, zostaliśmy uzbrojeni w nowoczesną broń i skierowano nas w niedługim czasie do pociągów. Jadąc mijaliśmy Kobryń następne stacje to: Brześć, Skarżysko, Koluszki. Wtedy zorientowaliśmy się, że jedziemy na zachód. Chyba będzie wojna (takie myśli przychodziły nam do głowy). Z Koluszek dojechaliśmy do Pabianic z Pabianic do Łasku z stacją końcową Chabielice. Gdy już zostaliśmy zakwaterowani wojsko podjęło prace nad umocnieniami swoich pozycji, nad rzeką Widawką. Przygotowywaliśmy się do wojny. W dniu 31 sierpnia wyruszyliśmy nad granicę przygotowywać się do boju. Niemcy przerwali granicę 1 września o 5 rano w Lublińcu. Broniliśmy się 2 doby. Nie mogliśmy dać rady, przyszedł rozkaz by się wycofać do Chabielic. Maszerowaliśmy przez Trębaczów, Pajęczno aż do Chabielic. W późniejszym czasie wycofaliśmy się na Dłutów dochodząc do Tuszyna. W Tuszynie doszło do bitwy. O godzinie 23 przyszedł rozkaz by się oderwać od nieprzyjaciela, opuścić stanowiska przygotować się do marszu na wschód. Idąc nie przechodziliśmy przez Łódź, maszerowaliśmy przez Rzgów na Brzeziny. Następnego dnia rano naszą kolumnę wojska dopadły nieprzyjacielskie bombowce. Bombardowanie odbyło się, gdy szliśmy na otwartym terenie, była to łąka. Ja skryłem się za skarpą ziemi i to mnie uratowało. Gdy wyszedłem z ukrycia mnóstwo żołnierzy leżało zabitych. Po opanowaniu sytuacji oddziały ruszyły na Kołacin i Jeżów. Pod Jeżowem Niemcy zaczęli nam odcinać drogę na Warszawę, wtedy przyszedł rozkaz ruszyć do natarcia. Wychodząc do bitwy cały sprzęt nasz telefoniczny z biedką i koniem pozostawiliśmy w lesie pod Przyłękiem, nikt już po niego nie wracał, nie było na to czasu. Pod Jeżowem ruszyliśmy do natarcia na bagnety, było to rano o godzinie dziewiątej. Cała dywizja wszyscy krzyczeli hura, to można sobie wyobrazić, jaki to był szum i jakie uczucie, kiedy żołnierz idzie na bagnety wszędzie odgłosy krzyk hura!!!!.

Niemcy bali się konfrontacji z nami, zaczęli uciekać, my strzelaliśmy z karabinów ile się dało. Ja byłem na odcinku gdzie w naszej osi natarcia znalazła się cegielnia, tam zdobyliśmy niemiecki ciężki karabin maszynowy. Ze względu na to, że nie mogliśmy go wziąć, uszkodziliśmy go.

W trakcie bitwy spostrzegłem takiego żołnierza, który się cofał, ja go zauważyłem, a z tyłu porucznik również go wypatrzył i krzyknął naprzód i go pogonił grożąc mu pistoletem. To działanie poskutkowało żołnierz przestraszył się i dalej się bił. Jeden żołnierz w trakcie bitwy upadł, udał rannego a ja za nim byłem, chciałem mu pomóc, szukałem rany, której nie miał.  Szybko zorientowałem się, że symuluje i pobiegłem dalej, on później wstał i się wycofał z walki. Po skończonej bitwie pod osłoną kawalerii (dywizyjnej) ciężkich karabinów maszynowych udaliśmy się na Skierniewice. Szliśmy drogą porośniętą wysokimi dębami, wchodząc do miasta przeszliśmy przez tory kolejowe, i rzekę. W Skierniewicach oficer idący z nami poinformował nas, że nie idzie dalej, zdjął mundur i przebrał się w cywilne ubranie. Po bitwie stoczonej pod Jeżowem w Skierniewicach znalazło się wielu żołnierzy, był wielki harmider, my natomiast skierowaliśmy się na wschód i poszliśmy w stronę Warszawy.

Z opowiadań Pana Józefa Głowackiego wynika, że przez Skierniewice przechodził z 9 na 10 września. To właśnie w tym momencie do miasta dotarły oddziały z 30 Dywizji Piechoty mające w swoich szeregach wielu rannych. W trakcie rozmowy z Panem Józefem nie obyło się jednak bez dalszych pytań dotyczących marszu na wschód, w którym sam uczestniczył i walk, w których brał udział. Szlak bojowy dla żołnierzy z 30 Dywizji Piechoty, jak i Pana Józefa Głowackiego nie zakończył się pod Skierniewicami. Walka przez kombatanta, jak i żołnierzy 30 dywizji była nadal kontynuowana w Twierdzy Modlin do dnia 29 września 1939 r. 

Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Piotr Paradowski.

Zdjęcia podarowane przez Pana Józefa Głowackiego i syna Waldemara Głowackiego. 

Fot.: Pan Józef Głowacki w raz z najbliższą rodziną i delegacją Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Zdjęcie wykonane 2013 r. po uroczystej nominacji na stopień majora

 

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.