Pielęgnacja cery tłustej

78_pFYc4iPosiadanie zdrowej, gładkiej cery zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej i właściwej pielęgnacji. Dbanie o skórę jest jednak zróżnicowane ze względu na typ cery jak i wiek osoby.

Rodzaj cery zależy od wielu czynników, między innymi od dziedziczności, klimatu, rasy, płci, stanu zdrowia, trybu życia, sposobu pielęgnowania. Rozróżniamy cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną.

Mimo że artykuł dotyczy cery tłustej, w pierwszej kolejności ukazane zostanie to, czym charakteryzuje się cera normalna, inaczej: prawidłowa. Zatem cera normalna jest zjawiskiem bardzo rzadkim i występuje przede wszystkim u dzieci i bardzo młodych dziewcząt. Cera prawidłowa charakteryzuje się gładkością, elastycznością, beżoworóżową barwą. Jest umiarkowanie natłuszczona, napięta, bez żadnych defektów. Nie występują na niej zaskórniki, grudki, przebarwienia czy rozszerzone naczynia krwionośne. Jest odporna na wpływy atmosferyczne i prawidłowo reaguje na wodę i mydło. Cera normalna dobrze znosi zabiegi chemiczne, mechaniczne i fizykalne. Niestety, mając cerę normalną, nie można nic nie robić, bowiem jest to cera, o którą należy bardzo starannie dbać, gdyż z łatwością przechodzi w skórę suchą.

Wiedząc już, jak wygląda cera normalna, przybliżmy wygląd cery tłustej. Cera ta jest bardzo często spotykana u młodych osób. Jest wrodzona i niekiedy dziedziczna. Powstaje wskutek nadczynności gruczołów łojowych. Skóra tłusta pokryta jest warstwą tłuszczu, błyszcząca, na ogół koloru szarożółtawego, ma rozszerzone pory. Pod wpływem ucisku z rozszerzonych ujść gruczołów łojowych wydostają się czopy tłuszczu w formie nitek - nazywa się to zaskórnikami. Zaskórniki mogą występować jako ciemne punkciki na skutek utleniania keratyny. Ciemne punkciki powstają również po używaniu preparatów lub płynów zawierających siarkę i rtęć. Rozróżniamy łojotok oleisty, przy którym stwierdza się większe ilości tłuszczu i łoju niż keratyny, i suchy, gdy tłuszczu jest mniej, a keratyny więcej. Skóra tłusta jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale niestety łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. Mimo że jest to cera o nieświeżym kolorycie, o wiele dłużej utrzymuje ona gładkość i elastyczność. Łojotok, o którym wspomniano powyżej, może trwać nawet kilka lat, a jeśli utrzymuje się dłużej, może mieć charakter nawet patologiczny i wymagać leczenia wewnętrznego i zewnętrznego. Towarzyszy on zaburzeniom gruczołów wewnętrznego wydzielania, szczególnie gruczołów płciowych, tarczycy i przysadki. Na jego występowanie wpływa również wadliwe odżywianie, schorzenia przewodu pokarmowego, niedobór witamin, szczególnie witaminy E i H, oraz chwiejność układu wegetatywnego. Skóra łojotokowa stanowi podłoże dla różnych schorzeń, przede wszystkim dla wyprysku łopotowego i trądzika pospolitego, które dość często są spotykane wśród młodych osób. Cera tłusta łatwo reaguje na stres, zaburzenia hormonalne lub zaburzenia układu trawiennego. Osoby ze skórą tłustą lepiej wyglądają latem. Taka cera nie poddaje się tak łatwo - jak w przypadku skóry suchej i wrażliwej - wpływowi czynników zewnętrznych.

Wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę jest różnorodny. W przypadku skóry tłustej używanie nieodpowiednich kremów może pogorszyć jej stan, ponieważ krem w połączeniu z łojem wydzielanym przez gruczoły łojowe stanowi dobrą pożywkę dla bakterii. Także warunki, w jakich pracuje człowiek, nie są korzystne, bowiem w przypadku omawianej cery, przy pracy np. w warsztacie, pył wnikający razem z kurzem i brudem również przyczynia się do rozwoju bakterii. Tak jak przy czynnikach zewnętrznych duży wpływ na skórę mają czynniki wewnętrzne. Zaburzenia przewodu pokarmowego, m.in. zaparcia, schorzenia żołądka, objawiają się swędzeniem skóry, pokrzywką i pogłębiają stany łojotokowe trądzika pospolitego czy różowatego. U kobiet w okresie miesiączki, kiedy występuje mniejsza odporność organizmu, występują różnego rodzaju wykwity, od opryszczki, przez zaostrzone objawy trądzika pospolitego i różowatego, do zwiększonego wydzielania potu. Trądzik różowaty i pokrzywka mogą być także oznaką zaburzeń naczynioruchowych. Wielki wpływ na wygląd skóry i jej odczynowość ma również układ hormonalny. Łojotok wiąże się z działaniem gruczołów płciowych i tarczycy.

Rozpoznanie rodzaju cery tylko wydaje się łatwe i lepiej polegać tu na ocenie dobrej kosmetyczki lub lekarza dermatologa. Pamiętajmy, że cera z wiekiem ulega fizjologicznym zmianom. Z tłustej w młodości przechodzi w mieszaną albo z prawidłowej – w suchą. Nie opierajmy się także na diagnozach sprzed kilku lat. W nowoczesnych gabinetach lekarsko-kosmetycznych lekarz dermatolog stosuje do rozpoznania typu cery specjalny aparat, który dzięki wielokrotnemu powiększeniu pozwala wyraźnie dostrzec wszelkie cechy i defekty skóry.

Jak powinno wyglądać dbanie o tłustą cerę?

Pierwszym i podstawowym wskazaniem przy pielęgnacji tego typu skóry jest oczywiście higiena. Dokładne mycie i częste odkażanie powinno być na pierwszym miejscu w czynnościach dotyczących cery tłustej. Młodzież często popełnia błąd, dotykając twarzy brudnymi rękoma, a jeszcze gorszą rzeczą jest wyciskanie zaskórników, co może doprowadzić nawet do poważnych infekcji. Istotnym elementem pielęgnacji jest regulowanie ilości sebum bez zaburzania powłoki lipidowej. Warto oczyszczać twarz, stosując delikatne żele i toniki przeznaczone do tego typu cery - odświeżające i matujące oraz działające bakteriobójczo. Należy możliwie unikać mydeł - mogą powodować dodatkowe podrażnienia, a także toników z alkoholem, gdyż nadmiernie ściągają skórę. Po oczyszczeniu warto nałożyć krem nawilżający, a przed makijażem użyć preparatu matującego. W ciągu dnia można stosować bibułki matujące, które wchłaniają nadmiar łoju i nie naruszają makijażu. Aby zmyć make-up, powinno się stosować delikatne mleczka. Warto również raz w tygodniu peelingować skórę, można też zastosować zabiegi oferowane przez gabinety kosmetyczne, które polegają na złuszczaniu kwasami AHA - ich efekty to poprawa napięcia naskórka, powstrzymywanie procesu starzenia się, zmiękczenie i wygładzenie skóry, przyspieszenie odnowy komórkowej. Utrzymują się nawet przez sześć miesięcy. Poleca się także używanie plastrów oczyszczających pory i poddawanie się masażom poprawiającym ukrwienie skóry. Eksperci polecają kosmetyki z wiesiołkiem i ogórecznikiem - zapobiegają podrażnieniom i odpowiednio nawilżają skórę. Ponadto, funkcjonowanie gruczołów łojowych regulują kosmetyki zawierające: dziurawiec, ekstrakt z cytryny, ekstrakt z borówek, chmiel, łopian, pokrzywę. Nie mogą one natomiast zawierać wazeliny, olejów mineralnych i wosków, gdyż sprzyja to tworzeniu się zaskórników. Na dzisiejszym rynku, wśród bogatej oferty wielu firm kosmetycznych można znaleźć już kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej. Obok wszystkich zmywaczy, toników i kremów dużą rolę w kosmetyce zapobiegawczej, upiększającej i leczniczej odgrywają maseczki kosmetyczne, które w zależności od składu i sposobu przygotowania mają bardzo różne przeznaczenie. Oto kilka z nich:

Maseczka dla cery tłustej o rozszerzonych porach, skłonnej do wyprysków

Łyżkę zmielonych bratków polnych, łyżkę sproszkowanego lub zmielonego skrzypu i łyżeczkę dobrze roztartych świeżych drożdży dokładnie wymieszać z przegotowaną wodą, nałożyć na twarz i przykryć gazą zmoczoną w gorącej wodzie. Zdjąć maseczkę po 20 minutach, opłukać twarz zimną wodą, a następnie przetrzeć skórę tonikiem dla cery tłustej.

Maseczka ściągająca dla cery tłustej i mieszanej

Łyżkę zmielonych płatków owsianych i łyżkę zmielonego skrzypu polnego rozetrzeć na papkę z przegotowaną, gorącą wodą. Dodać kilkanaście kropli soku cytrynowego lub soku z żurawin. Masę nałożyć na twarz na około 15 minut. Zmyć zimną wodą.

Maseczka z drożdży

Na dobrze umytą i osuszoną twarz nakładamy papkę z drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości mleka z dodatkiem kilku kropel oliwy z oliwek. Po 20 minutach zmywamy ciepłą, najlepiej przegotowaną wodą. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się stosowanie przynajmniej raz w tygodniu.

Maseczka ze skrobi ziemniaczanej

2 łyżki skrobi ziemniaczanej rozrabiamy w pół szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Uzyskaną konsystencję nakładamy na twarz, po ok. 20 minutach zmywamy. Skrobia ziemniaczana ma działanie matujące, ściągające. Zaleca się na pory rozszerzone w wyniku nadprodukcji sebum.

Cera stanowi jedną z najwrażliwszych części naszego ciała. Skóra twarzy charakteryzuje się większym unaczynieniem i narażeniem na czynniki zewnętrzne niż pozostałe partie skóry. Jest wskaźnikiem naszego wieku, a tylko odpowiednia pielęgnacja i zdrowy tryb życia umożliwią zachowanie jej młodego wyglądu. Dlatego zadbajmy o nią.

 

Anna Lonczak

www.zdrowa-zywnosc.pl

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.